Toimintasuunnitelma 2026

Vuosi 2026 tulee olemaan yhdistyksen 55. toimintavuosi. Yhdistyksen sääntöjen 2 §:n mukaan yhdistys toimii Julkis-ja yksityisalojen toimihenkilöliiton Ammattiliitto Jyty:n paikallisyhdistyksenä, kuntayhtymien sekä muiden kunnallisia työ- ja virkaehtosopimuksia soveltavien työnantajien palveluksessa olevat henkilöt yhteiseen ammattijärjestöön.

Järjestön tehtävä on:

  1. valvoa jäsentensä ammatillisia, taloudellisia ja henkilöstöpoliittisia etuja.

  2. vaikuttaa jäsentensä yhteiskunnallisen aseman ja oikeuksien kehitykseen sekä

  3. edistää heidän yhteenkuuluvuuttaan, yhteistoimintaansa ja keskinäistä vastuuntuntoa.

I HALLINNON TOIMINTA

Yhdistys osallistuu Jyty Länsi-Suomen alueen sääntömääräisiin kokouksiin ja mahdollisiin ylimääräisiin kokouksiin.

Yhdistys pitää toimintavuonna säätömääräiset yleiset kokoukset sekä tarpeen vaatiessa ylimääräisiä kokouksia. Yhdistyksen toimintaa pyörittää puheenjohtaja ja 9-jäseninen hallitus, joka kokoontuu tarpeen mukaan. Toimihenkilöinä on sihteeri ja taloudenhoitaja. Toimihenkilöt sekä pääluottamushenkilöt ja luottamushenkilöt velvoitetaan osallistumaan hallituksen kokouksiin.

II EDUNVALVONTA

Yhdistyksen tehtävänä on jäsenistön edunvalvonta työpaikoilla:

  • valvoa virka- ja työehtosopimuksen noudattamista

  • seurata yhteistoimintasopimuksen noudattamista

  • huolehtia eri tehtävissä toimivien yhdistyksen luottamushenkilöiden ajan tasalla pysymisestä, tarjoamalla riittävästi koulutusta

Vuoden 2026 erityisiä painopistealueita edunvalvonnassa tulevat olemaan:

  • Työnvaativuuteen/tasopalkkajärjestelmään perustuvan oikeudenmukaisen palkkausjärjestelmän toteutumista eri työpaikoilla

  • Sekä seurata näiden palkkausjärjestelmien oikeudenmukaista toteutumista työpaikoilla.

  • Henkinen ja fyysinen jaksaminen työpaikalla. Yhdistyksen tehtävä on toimia niin, että jäsenistön henkisiä ja fyysisiä voimavaroja ei ylitetä työpaikoilla. Tämä edellyttää jäsenistöltä aktiivista vaikuttamista asioihin työsuojeluorganisaation kautta. Yhdistys aktivoi jäsenistöä osallistumaan työpaikkojen TYKY-toimitaan sekä valvoo, että TYKY- toimintaan varataan riittävästi määrärahoja huomioiden työntekijöiden ikääntyminen.

Päätetään jatkaa jäsenten tukemista, jotka oma-aloitteisesti osallistuvat johonkin kunnon tai henkisen hyvinvoinnin ylläpitämään toimintaan. Eläkeläisille ei ole TYKY-toimintaa. Yhdistysavaimen kautta ilmoitetaan niihin sähköpostiosoitteisiin mitkä ovat sillä hetkellä tiedossa, miten TYKY-toimintaan osallistuminen tapahtuu.

III TIEDOTUSTOIMINTA

Työmarkkinapoliittiset ja muut laaja-alaiset jäsenistöä koskevat asiat tiedotetaan jäsenistölle liiton lehden ja internet sivujen kautta, https://www.jytyliitto.fi/fi/Sivut/default.aspx .Yhdistyksellä on myös omat kotisivut, jolla tiedotetaan kaikkea yhdistystä koskevista asioista, https://jytysaarijarvenseutu.jytyliitto.net/

Yhdistys käyttää myös Yhdistysavainta tiedottaessaan jäsenille yhdistyksen asioista. Sen lisäksi järjestetään tarpeen ja mahdollisuuksien mukaan jäsenistölle suunnattuja informaatiotilaisuuksia ajankohtaisista asioista esim. liiton edustajien vierailuista.

Luottamushenkilöille, hallituksen jäsenille ja työpisteiden yhdyshenkilöille tiedottaminen tapahtuu pääsääntöisesti sähköpostilla tai Yhdistysavaimen kautta.

Esityslista liitteineen ja valmis pöytäkirja lähetetään sähköpostilla hallituksen jäsenille sekä varajäsenille (esityslista) ja kutsutuille osallistujille.

IV KOULUTUSTOIMINTA

Liiton ja Länsi-Suomen alueen järjestämiin koulutuksiin osallistutaan mahdollisuuksien mukaan.

Luottamushenkilöitä, yhteistoimintaelimissä ja työsuojeluorganisaatiossa olevia yhdistyksen jäseniä koulutetaan tarpeen ja halukkuuden mukaan.

Mahdollisuuksien mukaan järjestetään jäsenistölle erilaisia teematilaisuuksia ja tiedotustilaisuuksia työpaikkakohtaisesti.

V VAPAA-AJANTOIMINTA

Yhdistys pyrkii mahdollisuuksien mukaan järjestämään toimintavuonna seuraavia tapahtumia:

  • teatteri- tai/ja konsertti matka

  • järjestetään jokin matka keväälle tai/ja syksylle

  • Smartum-setelit ovat käyttössä. Tarjotaan yhden kerran vuodessa. Tammikuun alussa kysely halukkuudesta ottaa Smartum-etu ja tilataan vain haluttu määrä. Kesken vuoden liittyneet uudet jäsenet saavat seuraavan vuoden alussa tämän edun käyttöön.

VII TALOUSTOIMINTA

Yhdistyksen tärkeimpänä tulonlähteenä on jäsenmaksut. Jäsenmaksut ovat liittoperinnässä.